JEDWAB
Nasze ubrania i dodatki są uszyte ręcznie z naturalnego jedwabiu. Jedwab jest materiałem luksusowym, ale też wyjątkowo wytrzymałym. Więc przy właściwej pielęgnacji – posłuży nam na lata.
Użytkowanie:
Jedwab nadaję się i na zimę, i na lato. W zimę dzięki swojej strukturze grzeje, w lato przyjemnie chłodzi. Przy noszeniu najważniejsze jest unikanie kosmetyków – perfum, dezodorantów, olejków. Szczególnie te ostatnie ciężko usunąć z jedwabnych ubrań.
Rzeczy przechowujemy w szafie, by nie były zbytnio narażone na promienie słoneczne. Idealnie gdyby jedwabne rzeczy swobodnie wisiały. Dzięki temu unikamy zagnieceń, mimo że jedwab dzięki swojej strukturze, dość naturalnie dość szybko samoczynnie się prostuje.
Czyszczenie:
Pranie chemiczne zawsze się sprawdzi i jest najbezpieczniejsze.
Rekomendujemy również pranie ręczne, ale pod kilkoma warunkami:
1) woda musi mieć temperaturę pokojową, nawet lepiej jeśli jest chłodniejsza;
2) nie używamy detergentów wybielających i silnie piorących, najlepiej używać naturalnego mydła lub szamponu;
3) nie należy trzeć materiału ani go wyżymać; nadmiar wody należy delikatnie ucisnąć.
Pranie w pralce odradzamy.
Nie używamy wirowania i suszarek, oraz nie suszymy na słońcu. Idealnie jest rozłożyć jedwab na ręczniku i dać naturalnie wyschnąć. Można tez powiesić na wieszaku, lekko rozciągając, by było mniej zagnieceń.
Prasowanie:
Prasowanie możemy zacząć, jeśli ubranie jest delikatnie wilgotne, ale nie jest to konieczne. Prasujemy po lewej stronie tkaniny, przy najniższej temperaturze ok 100 stopni, dla ułatwienia to 1 kropka na żelazku.
ZŁOTO
By złoto pozostawało błyszczące przez dłuższy czas, należy o nie odpowiednio dbać. Nasza biżuteria zrobiona jest ręcznie przez artystów jubilerów, ze złota próby 585 oraz z kamieni szlachetnych, więc posłuży na lata, ale oczywiście przy właściwej pielęgnacji.
Użytkowanie:
Przede wszystkim należy pamiętać, by nie nosić na raz za dużo biżuterii – co może powodować obijanie się jednej od drugiej, zarysowania a nawet uszkodzenia mechaniczne kamieni i ich wypadnięcie. Należy zawsze zdejmować biżuterię w trakcie prac domowych: unikać kontaktu z detergentami, szczególnie zawierającymi chlor oraz innymi środkami czyszczącymi. Wszelka aktywność, jak siłownia czy basen — naraża złoto na szkodliwe czynniki zewnętrzne. I oczywiście nie wolno kłaść się spać w biżuterii. Wszystkie te zaniedbania mogą spowodować zmiany wizualne, zerwanie czy zdeformowanie biżuterii.
Każdy środek chemiczny może wpływać negatywnie na nasza biżuterię – nawet perfumy czy kremy. Najlepiej korzystać z kremów po zdjęciu biżuterii, a perfumować się – przed jej nałożeniem. Biżuteria pod wpływem kosmetyków może być narażona na ciemnienie, ale też mechaniczne zabrudzenia: resztki kremu mogą dostawać się pod kamienie szlachetne.
Przechowywanie:
Nienoszoną biżuterię należy przechowywać osobno (idealnie w małych woreczkach), by uniknąć obijania i ocierania na siebie. Uchroni ją to przed powstawaniem na niej tlenków.
Pielęgnacja i czyszczenie:
Rekomendujemy przede wszystkim profesjonalne czyszczenie biżuterii stężonym powietrzem: raz na rok u jubilera. Dzięki tej metodzie pozbywamy się brudu z najbardziej niedostępnych zakamarków biżuterii.
Jeśli chodzi o domowe metody najpopularniejszym sposobem jest czyszczenie biżuterii sodą, ale nie wolno używać szczoteczki i nacisku, bo możemy spowodować zarysowania na powierzchni. Rekomendowanym przez nas sposobem jest używanie profesjonalnego płynu lub chusteczek do czyszczenia złota, dostępnych w każdym sklepie jubilerskim.
O kamienie szlachetne również należy dbać – nie lubią one detergentów i oczywiście mechanicznego obijania. Kamienie mają różną kruchość, więc też różną wytrzymałość na uderzenia – cytryny, topaze i ametysty są delikatniejsze niż rubiny czy szafiry. Ale należy dbać o nie z jednakową atencją, bo wymiana kamieni jest pracochłonna i droga. Czasami, by wymienić jeden kamień trzeba zdemontować wszystkie, co równa się niemalże tworzeniu biżuterii od nowa.